Mi az, talán elfáradt katona?

Ideje megismerni a felszerelést amit minden nap hord magával.elég nehéz túlélni a tűzharcokat a felszerelés ismerése nélkül


A Szép-mesterlövészpuska Szép József által tervezett, 7,62 milliméteres bullpup kialakítású ismétlő fegyver, vagyis a zárszerkezet az elsütőbillentyű mögött helyezkedik el, mellyel a fegyver hossza csökken azonos csőhossz mellett. A magyar fegyveres erőknél használják egyelőre kis számban, a Magyar Honvédségnél az SZVD távcsöves öntöltő puska felváltását tervezik vele.

A fegyvernek két, egymástól csupán a fegyvercsőben különböző típusa létezik. A rövidebb 650 mm, a hosszabb 735 mm hosszú csővel készül, ezenkívül minden másban megegyeznek. Egysoros, öt töltény befogadására alkalmas egyenes szekrénytárral üzemel. A hosszabb cső célja a nagyobb lőtávolság és azonos lőtávon belül a nagyobb lőpontosság elérése optikai irányzék segítségével. A fegyver 935 mm hosszú, ami bullpup kialakítású puskák esetén szokványos.




AMD-65

Működését és belső szerkezetét tekintve megegyezik az AK–47-tel. Gázelvezetéses rendszerű, forgózáras reteszelésű. A mellső ágy helyett az AKM-63-hoz hasonlóan lemezborítást kapott. A rövid cső végére csőszájféket szereltek, amely csökkentette a hátrarúgást, de némileg emelte a lövőre ható hangnyomást. Így a fegyverrel viszonylag jó célzott lövést lehetett leadni kihajtott válltámasz nélkül, a fegyvert két kézben fogva. A fegyverre szuronyt nem lehetett rögzíteni.

Az AMD–65-höz az AKM–63-nál már alkalmazott műanyag markolatot használták. A tusa helyett azonban behajtható fém válltámaszt kapott, melynek végén gumi betét van.

30 vagy 20 töltényt befogadó íves szekrénytárat lehet csatlakoztatni hozzá. A Magyar Néphadseregben a 30 db-os tár sorállományú katonák számára volt rendszeresítve, a 20 db-s tárat a tisztek alkalmazták.

Habár eredetileg a harcjárművek kezelőszemélyzete számára kiegészítő fegyvernek, valamint az ejtőernyősöknek szánták, a Magyar Néphadseregben széles körben alkalmazták, mint lövészfegyvert. Erre a feladatra azonban alkalmatlan. Rövid csőhossza, és a rövid irányzóvonal miatt pontossága elmaradt a lövészfegyverektől elvárttól. Kezelését nehezítette, hogy a mellső ágy pisztolyszerű műanyag markolatot kapott, amelynek azonban anatómiailag nem megfelelő kialakítása miatt kényelmetlen a fogása.



Az 1900-as évek legelején az amerikai hadsereg úgy döntött, hogy a rendszeresített .38-as kaliberű pisztolyok teljesítménye nem elegendő és ezért egy hatásosabb lőszerre, illetve pisztolyra van szüksége. Ezért 1906-ban pályázatot írtak ki, egy új, .45-ös kaliberű hadipisztolyra. A pályázatot végül a John M. Browning által tervezett fegyver nyerte meg, amit végül kisebb módosítások után 1911-ben állítottak hadrendbe, innen jön az M1911 típusjelzés. A fegyver tulajdonságairól mi sem árulkodik jobban, minthogy több mint 70 éven át volt az amerikai fegyveres csapatoknál rendszeresített hadipisztoly. Az M1911 egyszeres feszítésű, félautomata pisztoly.


A pisztolyt 1976-ban kezdtek gyartani Olaszorszagban a Beretta Brescia-i uzemeben. Ez az M92 azonban erosen kulonbozott a mai M92FS-tol. A biztosito a tokon volt, es nem fesztelenitett, a korai Taurus PT92-hoz hasonloan (ami brazil gyartasu Beretta csak azota tovabbfejlodott) , a satorvas gombolyu volt, es nem szogletes, a kakasnak fel-felhuzott allapota is volt, a tarkivevo a markolat aljan talalhato. Kesobb kezdtek gyartani a jobbkezes szanbiztosito-fesztelenitovel ellatott kivitelt (M92S).

Ezt a modellt neveztek be az USA XM9 hadipisztoly tenderere. A tender celja az elavult .45ACP Colt M1911A1 levaltasa volt, mely fegyver akkor mar 74 eve szolgalt, az utolso szallitott sorozat 1945-ben keszult, es elegge nevetseges volt, hogy a NATO tagallamok kozul egyedul az USA nem a 9 mm Parabellum loszert hasznalta hadipisztolyloszerkent. Emellett az oreg .45-osbe keves loszer fert (7+1db), kezelesi biztonsaga kivanni valokat hagyott maga utan (nem volt utoszegbiztositasa, nem lehetett biztonsagosan csore toltve hordani), nem lehetett revolverezni, emellett mar nem voltak a legjobb allapotban, soknak eleve kemenykromozas nelkul keszult a csove. Az oreg .45-osnel az uj Beretta 92 nagysagrendekkel jobb pisztoly, persze mindketto sajat koranak technikai szinvonalat/felfogasat muatatja.(Forrás:magyarfegyverklub.gportal.hu)


A Maschinengewehr 42 (rövidítve MG 42, újabb,ma is használt változata az MG3) a második világháború egyik legjobb géppuskája volt. A fegyvert a német Mauser cég fejlesztette ki és 1942-től állították hadrendbe a német hadseregnél. A 7,92 mm-es kaliberű géppuskát az MG34 alapján fejlesztették ki, és annak leváltására szánták. Mindezek ellenére mindkét fegyvert gyártották és használták a háború végéig. A korábbi típusok gyártási tapasztalatait Lengyelországban zsákmányolt műszaki elképzelésekkel ötvözték, melyből megszületett a végeredmény, egy valóban kiváló fegyver , mely 1942-ben állt hadrendbe. Az MG 42-es elképesztő tűzgyorsasága miatt a "villámgéppuska" becenevet kapta. Nehéz volt célon tartani, de a katonák szerint ezt messze ellensúlyozta a nagy tűzerő. A túlmelegedett csövet egy gyakorlott kezelő 5-6 másodperc alatt ki tudta cserélni. Minden pozitívuma ellenére mégsem lett volna sikeres fegyver, ha a műszaki újdonságok nem párosultak volna a gyártás terén alkalmazott ötletes megoldásokkal, melyek közül kiemelendő, hogy alig kellett hozzá különleges anyag. A modell a háború után is hadrendben maradt, sőt, miután az NSZK belépett a NATO-ba, átalakították a szabványos NATO-lőszer használatára is. Üzemeltetéséhez általában 2 ember kellett: aki lőtt és aki töltött.

Az MK23/Mark 23 projekt, amely a történelem egyik legalaposabban tesztelt maroklőfegyverét eredményezte, egészen 1991-ig nyúlik vissza, amikor a HK megkezdte egy új pisztoly kifejlesztését az Amerikai Különleges Hadműveleti Parancsnokság számára, amely Amerika legelitebb katonai egységeinek irányításáért felel, mint például a haditengerészet SEAL csoportja és a hadsereg különleges egységei. 1996. május 1-jén kapta meg az Amerkai Különleges Hadműveleti Parancsnokság az első MK23 pisztolyokat hadműveleti felhasználásra.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 3
Havi: 3
Össz.: 26 083

Látogatottság növelés
Oldal: Fegyverek
Mi az, talán elfáradt katona? - © 2008 - 2025 - katonaugyek.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »